Idealny garnitur to marzenie każdego eleganckiego mężczyzny. Ci, dla których kupowanie garniturów to nie pierwszyzna wiedzą jednak, że na upragniony model trzeba sporo poczekać. Przymiarki, decyzje, uwagi, poprawki – cierpliwość jest w tym przypadku wielką cnotą. Doświadczeni eleganci wiedzą także, że garnitur to nie wszystko. W końcu cały efekt może zepsuć złe okrycie wierzchnie. Jak więc dobrać płaszcz do garnituru?

Za oknem wilgoć, mróz i śnieg. Aby nie zmarznąć, a w efekcie nie zachorować, wszyscy zakładamy ciepłe kurtki. Zakładając elegancki garnitur, nie możemy jednak ubrać pierwszego lepszego płaszcza lub (o zgrozo!) sportowej kurtki. Styl musi być zachowany od A do Z.

Klasyka i tradycja

Wiele modeli eleganckich płaszczy ma swoją niezwykle długą historię. Do dziś przetrwała i cieszy się dużą popularnością tzw. dyplomatka (chesterfield), która swoje narodziny przeżyła w II połowie wieku XIX. Lekko zwężany płaszcz, guziki jedno- lub dwurzędowe i obszyty aksamitem kołnierz – dyplomatka wygląda tak samo świetnie w czasach współczesnych! Podobną próbę czasu przetrwał m.in. reglan i ulster.

 

Szabla w dłoń, czyli militarne wzorce

Dzisiejsze płaszcze są także wzorowane na… mundurach! Wojskowe płaszcze były tak doskonale skrojone, że kreatorzy mody nie mogli przejść obok nich obojętnie. Warto porównać klasyczne płaszcze z bosmankami, ulubionym nakryciem wierzchnim żeglarzy z XIX wieku i budrysówkami, uniformami Królewskiej Marynarki Wojennej z czasów I wojny światowej.

 

Materiał naturalny z odrobiną sztuczności

Płaszcze zimowe rządzą się swoimi prawami. Muszą nie tylko wyglądać doskonale, ale także spełniać swoją funkcję – chronić od zimna i wilgoci. Nawet najbardziej luksusowe firmy produkują więc płaszcze z najlepszych materiałów (np. kaszmiru) z dodatkiem włókien syntetycznych lub z wykończeniem w postaci powłoki teflonowej. Dzięki temu płaszcze będą nieprzemakalne, a przy tym pozostaną dość przewiewne.

Najpopularniejsze modele

 

Wybierając elegancki płaszcz do garnituru, najlepiej kierować się klasyką. Sprawdzone przez lata modele doskonale podkreślą walory Twojej sylwetki. Prócz wspomnianych modeli: dyplomatki, budrysówki i bosmanki, warto przymierzyć płaszcz tweedowy oraz płaszcz polo. Pierwszy może być nieco wyraźniejszym elementem Twojego outfitu. Płaszcze tweedowe mogą mieć wyraźniejsze desenie i kolory (np. słynny płaszcz księcia Walii w dużą kratę w odcieniach czerwono-brązowo-szarych).

Płaszcz polo, chociaż mniej zwraca na siebie uwagę, jest bardzo elegancką alternatywą. Szeroki, dwurzędowy krój, duże naszywane kieszenie oraz pas lub patka na plecach – płaszcz polo przypomina nieco klimat filmów noir, lecz wciąż ma wielu zwolenników.

 

Idealny płaszcz powinien idealnie pasować. Pamiętaj, aby mierzyć go zawsze z marynarką. Płaszcz powinien być lekko dopasowany – ani za luźny, ani zbyt ciasny. W zależności od okazji do garnituru będzie pasował inny płaszcz. Kieruj się nie tylko swoim smakiem, ale także sprawdzonymi sposobami.