Wkrótce wybierasz się na wesele i nie wiesz, jak się ubrać? To dylemat wielu mężczyzn – zwłaszcza tych, którzy będąc wcześniej na tego typu przyjęciach, zostali przytłoczeni mnogością modowych rozwiązań. Niestety, jak zapewne się domyślacie – większość z nich nie była najbardziej stylowa…

Polskie wesele jak Rzeczypospolita długa i szeroka mieni się wieloma kolorami… kreacji. Wydawałoby się, że moda męska o dosyć ścisłych i sprecyzowanych kanonach nie będzie pretekstem do ich łamania właśnie na tej uroczystości. A jednak. Mężczyźni właśnie na weselu uwielbiają zaskoczyć jaskrawym kolorem koszuli, pstrokacizną krawatu i błyskiem materiału garniturowego. Materiałem, trzeba to zaznaczyć, nie zawsze najlepszej jakości.

Gość weselny – z szacunku dla Pary Młodej

Ślub i wesele to wydarzenia uroczyste, dlatego obowiązują na nich pewne zasady, których łamanie świadczyć będzie o braku naszej ogłady, a nawet braku szacunku dla gospodarzy wydarzenia i pozostałych gości. Nie oznacza to jednak, że mężczyzna, który tego dnia nie ubierze klasycznego garnituru, bezczelnie złamie elegancką konwencję. Szyk i styl w męskiej eleganckiej modzie mają bowiem, wbrew pozorom, wiele odcieni.

Bezpieczne rozwiązanie – garnitur formalny

Klasyczny, jednorzędowy garnitur na dwa guziki to doskonały strój na wesele, który doskonale będzie pasował tak dla mężczyzn młodszych, jak i starszych. Jedni i drudzy będą dobrze prezentować się w garniturach granatowych lub grafitowych uszytych na miarę z wełny czesankowej (niedopuszczony jest poliester…). Kolor czarny lepiej odpuścić sobie w tym dniu, gdyż zarezerwowany jest na wieczorne uroczystości, a większość polskich ślubów zaczyna się w godzinach przed- lub popołudniowych.

Dobrym sposobem, aby urozmaicić nieco stylizację, jest założenie kamizelki w kontrastującym (jednak utrzymanym w eleganckiej tonacji) kolorze.

Odrobina luzu w granicach konwencji

 

Nie każdy musi lubić tak formalny strój, jakim jest garnitur. Na szczęście istnieje jego mniej formalna odmiana – odróżni go wyraźniejsza struktura materiału lub stylowe, kontrastujące guziki. Zakup nieformalnego garnituru jest wyborem ekonomicznym. Gdy wesele minie, nam zostanie bazowa marynarka i spodnie na mniej formalne okazje.

Styl casualowy – czy wypada?

 

Oto jest pytanie, czy każdy casualowy strój będzie pasował na wesele? Z pewnością nie. Są jednak takie zestawy, które dobrze wpisują się w charakter wydarzenia, a przy okazji nie męczą zbyt „sztywnym” charakterem. Jednym z pomysłów na bardziej casualowy wygląd jest połączenie granatowej marynarki typu blezer i szarych spodni (lub w odwrotnej konfiguracji). Innym rozwiązaniem jest tzw. zestaw koordynowany, czyli połączenie spodni i marynarki na zasadzie kolorystycznego kontrastu (ciemny-jasny). W klasycznych wersjach będzie to granatowa marynarka i beżowe spodnie (absolutnie nie jeansy!).

 

Na drugi dzień…

Poprawiny wesela zazwyczaj mają mniej formalny charakter od głównej uroczystości. Mniej formalny nie oznacza jednak przyzwolenia na dowolny strój. Mężczyźni tego dnia mogą skorzystać z casualowych propozycji opisanych we wcześniejszym akapicie. Dobierając do zestawu koszulę na poprawiny, nie mają obowiązku zakładać krawata. Jak zwykle – także na poprawinach niewskazana jest przesada – źle odebrana zostanie więc zarówno marynarka w krzykliwym kolorze, koszula z krótkim rękawem, jak i eleganckie smokingi.