Garnitury w kratkę – odważ się wyglądać jak gentleman

Jak związać nowoczesność z klasyką? Za pomocą kratki! Ten print na garniturach wygląda nad wyraz szykownie, nowocześnie, a czasem nonszalancko i oryginalnie. W zależności od tego, jaki efekt chcesz uzyskać, dobierz odpowiednią kratę. Jednego możesz być jednak pewien –...

Jak związać nowoczesność z klasyką? Za pomocą kratki! Ten print na garniturach wygląda nad wyraz szykownie, nowocześnie, a czasem nonszalancko i oryginalnie. W zależności od tego, jaki efekt chcesz uzyskać, dobierz odpowiednią kratę. Jednego możesz być jednak pewien – nikt wobec takiej stylizacji nie przejdzie obojętnie.

Awangarda zaczyna się od kratki

Garnitury w kratę swoją popularność zyskały 100 lat temu! To właśnie w latach 20., szczególnie w Stanach Zjednoczonych, a także w Wielkiej Brytanii młodzi mężczyźni zaczęli ubierać takie modele eleganckich ubrań. Młodość jest tu kluczowa, ponieważ w tym okresie dominowały gładkie, tradycyjne dwurzędowe garnitury – krata kojarzyła się z czymś nowym, młodym, awangardowym, a nawet wywrotowym! Kraciaste garnitury szybko stały się popkulturowym symbolem społeczności o dość wątpliwej reputacji. Warto zwrócić uwagę na film „Żądło” (1973), którego akcja toczy się w latach 30. XX wieku i opowiada historię dwóch oszustów. Jeden z nich to Henry Gondorff (w tej roli niezapomniany Paul Newman). Mafijne przekręty nie wpływają na wysoką jakość ubioru czarnych charakterów – krata na Newmanie wygląda olśniewająco!

Dwie najczęstsze garniturowe kraty

Krata niejedno ma imię – wiedzą o tym szczególnie Ci, którzy uwielbiają koszule w kratę. Tu wybór między kratą gingham, sheperd’s check, graph check, mini check, pincheck, tattersall, madras, czy tartan plaid może być naprawdę trudny. Szukając garnituru w kratę, najczęściej jednak spotykamy się z dwoma rodzajami tego wzoru: kratką księcia Walii oraz windowpane check.

Krata księcia Walii składa się z pasm tworzonych z drobnych pasków. W miejscach przecięć tworzą one wyraźnie ciemniejsze obszary, rozdzielając tym samym materiał na fragmenty z szerszą i drobniejszą kratą. Najczęściej na garniturach w kratę księcia Walii pojawia się także pasmo w kontrastującym kolorze, najczęściej czerwonym lub błękitnym.

Windowpane check to o wiele prostszy wzór, który składa się z regularnych kwadratów przypominających wiele szyb okiennych zestawionych ze sobą.

Garnitur w kratę – jak nosić?

Garnitur w kratę jest niezwykle elegancki – to fakt. Jednak wielu mężczyzn ma problem z tym, jaką koszulę dobrać do tego wzoru. Nie chcąc efektu chaosu i niedopasowania, wielu z nich rezygnuje całkowicie z kraty. Zupełnie niepotrzebnie…

Garnitur w kratę to powiew świeżości w męskiej garderobie. To pozycja dosyć odważna, którą można łączyć w sposób kreatywny i przy pomocy prostej zasady. Im odważniejsza krata (np. o wyrazistym kolorze), tym prostsza koszula. Zasada ta działa w dwie strony – im grubsza krata koszuli, tym tkanina marynarki powinna być gładsza.

Oczywiście – nosząc garnitur w kratę, możemy łączyć kilka deseni, jednak jest to zadanie wymagające dużej wprawy. Pod uwagę należy wziąć przede wszystkim wielkość wzoru i kolorystykę. Jeśli macie wątpliwość, czy Wasza stylizacja jest odpowiednio dobrana – zapytajcie się ekspertów firmy Lazar!