DOŁĄCZ DO NAS
Tylko cztery, ale za to jakie! Garnitur, smoking, jaskółka i frak. Silniejsza przyjaźń łączy nas tylko z pierwszym z wymienionych, bo już trzy kolejne uznawane są za strój formalny. Prawdziwie elegancki mężczyzna, nawet jeśli dotąd nie wzbogacił swojej garderoby o frak czy smoking, powinien przynajmniej poznać zasady dotyczące ich noszenia. Wówczas, gdy nadejdzie stosowny moment, założy je z błyskiem pewności siebie w oku.
Garnitur
O garniturze można by prawić godzinami! Skupię się tym razem na jednym z bardziej oficjalnych wariantów, w jakim może wystąpić – na garniturze ślubnym. Garnitur ślubny przede wszystkim nie może być czarny! Czerń jest kolorem wieczorowym, a sam ślub odbywa się za dnia. Wprawdzie przyjęcie weselne trwa aż do rana, więc teoretycznie Pan Młody może założyć czarny garnitur, ale musiałby się przebrać się w niego dopiero wieczorem. Wygodniej i bezpieczniej na własny ślub jest założyć garnitur granatowy lub grafitowy.
Panom, którzy nie noszą zbyt często ubrań formalnych, polecam wybór ślubnego garnituru o jak najbardziej uniwersalnym charakterze. Na pewno sprawdzi się prosty granatowy garnitur jednorzędowy na dwa guziki. Jednak żeby dodać mu podniosłości adekwatnej do okazji, należy zestawić go z kamizelką.
Oczywiście koniecznie wystrzegaj się źle dobranego rozmiaru garnituru. O taki błąd najłatwiej wtedy, gdy kupujesz gotowy zestaw, najtrudniej – gdy korzystasz z usług szycia na miarę. Błędem jest także garnitur w kolorze srebrnym i beżowym oraz poliestrowy materiał z metalicznym połyskiem. Lepiej zapomnij też o różnorakich awangardowych „krzyżówkach” łączących garnitur z jaskółką czy smokingiem. Żadnych marynarek z czterema guzikami. Albo bez klap lub wyłogów. Tylko klasyka.
Jaskółka
Inaczej mówiąc żakiet. Noszony z okazji ważnych ceremonii odbywających się w ciągu dnia. Jest to zatem dzienny odpowiednik fraka. W skład jaskółki wchodzi marynarka żakietowa sięgająca do kolan (z tyłu), kamizelka i spodnie sztuczkowe. Uzupełniają go czarne buty, krawat i koszula ze spinkami. Jeśli zamierzasz założyć żakiet na ślub, przed weselem będziesz musiał przebrać się w garnitur, frak lub smoking. Pamiętaj, że żakiet nie może zaistnieć bez kamizelki i w wersji z poliestru.
Smoking
Strój na okazje określane kodem „black tie”, czyli wymagające ubioru w najwyższym stopniu formalnego, z czarną muszką. Głównym składnikiem smokingu jest jedno- lub dwurzędowa marynarka smokingowa z wyłogami pokrytymi kontrastującym z resztą marynarki jedwabiem. Smoking jednorzędowy ma klapę szalową lub frakową, natomiast smoking dwurzędowy – jedynie klapę frakową. Marynarka ma dwa rozcięcia bądź nie ma ich wcale, a kieszenie nie mają patek.
Jeśli chodzi o kamizelkę – smoking częściej zestawia się z jedwabnym pasem smokingowym. Ten sam rodzaj jedwabiu, który zastosowano na klapach marynarki, powinien znaleźć się także na lampasach wzdłuż zewnętrznej strony nogawek spodni.
Jakie błędy można popełnić, zakładając smoking? Niedopuszczalne jest pominięcie kamizelki lub pasa smokingowego. Marynarka nie może mieć tylko jednego rozcięcia, otwartej klapy i patek w kieszeniach.
Frak
Najbardziej formalne ubranie cywilne. Dotyczy go kod „white tie” oznaczający, że zakłada się do niego wyłącznie białą muchę. Marynarka frakowa ma wyłogi pokryte jedwabiem, z przodu jest wyraźnie odcięta, z tyłu wydłużona. Kamizelka, podobnie jak mucha, musi być biała. Spodnie mają dwa jedwabne lampasy i po tym łatwo je odróżnić od spodni smokingowych.
Kamizelka we fraku absolutnie nie może wystawać poniżej marynarki. Razem powinny idealnie oplatać sylwetkę swojego właściciela. Niedopuszczalnym przeoczeniem jest także założenie czarnej muchy. Wraz z frakiem stanowi bowiem strój kelnerski!