DOŁĄCZ DO NAS
Idealny garnitur to marzenie każdego eleganckiego mężczyzny. Ci, dla których kupowanie garniturów to nie pierwszyzna wiedzą jednak, że na upragniony model trzeba sporo poczekać. Przymiarki, decyzje, uwagi, poprawki – cierpliwość jest w tym przypadku wielką cnotą. Doświadczeni eleganci wiedzą także, że garnitur to nie wszystko. W końcu cały efekt może zepsuć złe okrycie wierzchnie. Jak więc dobrać płaszcz do garnituru?
Za oknem wilgoć, mróz i śnieg. Aby nie zmarznąć, a w efekcie nie zachorować, wszyscy zakładamy ciepłe kurtki. Zakładając elegancki garnitur, nie możemy jednak ubrać pierwszego lepszego płaszcza lub (o zgrozo!) sportowej kurtki. Styl musi być zachowany od A do Z.
Klasyka i tradycja
Wiele modeli eleganckich płaszczy ma swoją niezwykle długą historię. Do dziś przetrwała i cieszy się dużą popularnością tzw. dyplomatka (chesterfield), która swoje narodziny przeżyła w II połowie wieku XIX. Lekko zwężany płaszcz, guziki jedno- lub dwurzędowe i obszyty aksamitem kołnierz – dyplomatka wygląda tak samo świetnie w czasach współczesnych! Podobną próbę czasu przetrwał m.in. reglan i ulster.
Szabla w dłoń, czyli militarne wzorce
Dzisiejsze płaszcze są także wzorowane na… mundurach! Wojskowe płaszcze były tak doskonale skrojone, że kreatorzy mody nie mogli przejść obok nich obojętnie. Warto porównać klasyczne płaszcze z bosmankami, ulubionym nakryciem wierzchnim żeglarzy z XIX wieku i budrysówkami, uniformami Królewskiej Marynarki Wojennej z czasów I wojny światowej.
Materiał naturalny z odrobiną sztuczności
Płaszcze zimowe rządzą się swoimi prawami. Muszą nie tylko wyglądać doskonale, ale także spełniać swoją funkcję – chronić od zimna i wilgoci. Nawet najbardziej luksusowe firmy produkują więc płaszcze z najlepszych materiałów (np. kaszmiru) z dodatkiem włókien syntetycznych lub z wykończeniem w postaci powłoki teflonowej. Dzięki temu płaszcze będą nieprzemakalne, a przy tym pozostaną dość przewiewne.
Najpopularniejsze modele
Wybierając elegancki płaszcz do garnituru, najlepiej kierować się klasyką. Sprawdzone przez lata modele doskonale podkreślą walory Twojej sylwetki. Prócz wspomnianych modeli: dyplomatki, budrysówki i bosmanki, warto przymierzyć płaszcz tweedowy oraz płaszcz polo. Pierwszy może być nieco wyraźniejszym elementem Twojego outfitu. Płaszcze tweedowe mogą mieć wyraźniejsze desenie i kolory (np. słynny płaszcz księcia Walii w dużą kratę w odcieniach czerwono-brązowo-szarych).
Płaszcz polo, chociaż mniej zwraca na siebie uwagę, jest bardzo elegancką alternatywą. Szeroki, dwurzędowy krój, duże naszywane kieszenie oraz pas lub patka na plecach – płaszcz polo przypomina nieco klimat filmów noir, lecz wciąż ma wielu zwolenników.
Idealny płaszcz powinien idealnie pasować. Pamiętaj, aby mierzyć go zawsze z marynarką. Płaszcz powinien być lekko dopasowany – ani za luźny, ani zbyt ciasny. W zależności od okazji do garnituru będzie pasował inny płaszcz. Kieruj się nie tylko swoim smakiem, ale także sprawdzonymi sposobami.