Jak dodatki wpływają na charakter garnituru?

Choć garnitur jest podstawą w męskiej, eleganckiej stylizacji, to nie tylko do niego należy ostatnie słowo w kwestii stopnia formalności stroju. W zestawach bazujących na uniwersalnym, klasycznym garniturze charakter nadają dodatki. Jak zatem za sprawą koszuli,...

Choć garnitur jest podstawą w męskiej, eleganckiej stylizacji, to nie tylko do niego należy ostatnie słowo w kwestii stopnia formalności stroju. W zestawach bazujących na uniwersalnym, klasycznym garniturze charakter nadają dodatki. Jak zatem za sprawą koszuli, krawata czy butów wpływać na to, że garnitur raz będzie bardziej casualowy, a innym razem biznesowy?

Przede wszystkim koszula

Im koszula bardziej kontrastuje kolorystycznie z marynarką, tym większa jest formalność stroju. W najwyższym stopniu formalna jest koszula biała, później błękitna, różowa i ecru. Kolor rozpatrujemy jednak w połączeniu ze wzorem materiału. Najbardziej eleganckie są koszule gładkie, mniej prążki i kratki.

Następny element, który należy wziąć pod uwagę, to typ kołnierzyka, wygląd kieszeni, mankiety oraz tkanina. Bardziej eleganckie są podwójne mankiety na spinki, mniej na guziki. Bardziej koszula bez kieszeni na piersi niż z kieszenią. Z twillu i popeliny, nie lniana i oxford. W końcu bardziej zobowiązująca się koszula ze sztywniejszym kołnierzykiem.

Krawat i poszetka

Stopień elegancji wzrasta wraz z stopniem nasycenia koloru. Im krawat ciemniejszy i w bardziej stopowanej barwie, tym na bardziej formalne okazje będzie się nadawał. Podobnie jak w przypadku koszuli, formalność zmniejsza obecność dużych, rzucających się w oczy wzorów. Co do materiału – mało formalne są krawaty wełniane, dziergane, bawełniane i z grenadyny. Elegancji dodaje jedwab i matowy połysk.
Najbardziej formalna jest poszetka biała, następnie kolorowe jedwabne, dalej wełniane, lniane, bawełniane.

Obuwie

Tu zwracamy uwagę na fason, kolor oraz rodzaj skóry. Kiedy zależy ci na jak najbardziej eleganckim stylu, wybierz buty czarne. Do każdej mniej zobowiązującej stylizacji (casual, zestaw koordynowany, dandys, sportowy) pasować będą różne odcienie brązu. Fason? Oxfordy z zamkniętą przyszwą i jak najmniejszą liczbą zdobień ponad derbami z przeszyciami. I oczywiście skóra licowana jest bardziej elegancka niż nubuk oraz zamsz.

Kamizelka

Jeden z najbardziej niedocenionych elementów eleganckiego stroju w ostatnich czasach.

Jej dodatek podnosi elegancję garnituru i świetnie uzupełnia np. garnitur ślubny. W przypadku zestawu bez marynarki z samą koszulą, daje uczucie swobody nie zmniejszając powagi prezencji.