DOŁĄCZ DO NAS
Zbliża się ten wielki dzień… Dzień własnego ślubu! Czy mężczyzna przejmuje się nim mniej niż kobieta? Jestem pewny, że dreszczyk podniecenia (ale i uczucie podenerwowania) towarzyszą im obojgu w równym stopniu. Bo dla panów kwestia stylu to nie jest wcale kwestia drugorzędna. Nie tylko wybór sukni ślubnej jest wydarzeniem – garnituru ślubnego również. Nie ma bardziej wyjątkowej okazji od własnego ślubu, dlatego każdy Pan Młody powinien się do niej naprawdę solidnie przygotować. Chciałbym im w tym pomóc, dlatego przygotowałem ten poradnik. Nie traćmy czasu – zaczynajmy!
Smoking czy garnitur?
W kwestii samego garnituru mamy do wyboru kilka modeli. Są to garnitur wizytowy z kamizelką, garnitur dwurzędowy, żakiet (tzw. jaskółkę) oraz stroller (odpowiednik smokingu, który zakłada się przed zapadnięciem zmroku). Skupmy się na dwóch pierwszy możliwościach (jaskółka i stroller są zarezerwowane raczej dla pasjonatów i znawców tematu). Odradzam zakładanie smokingu – zgodnie z kanonem mody męskiej ten wysoce elegancki strój zakłada się wyłącznie po zmroku.
A więc garnitur. Jak to zrobić, by przy Pannie Młodej nie wyglądać w nim po prostu zwyczajnie? Przede wszystkim dzięki kamizelce. Oczywiście w przypadku, gdy wybierasz garnitur jednorzędowy. Dobrze, jeśli marynarka ma ostro zakończone klapy, co stylem nawiązuje do fraka i smokingu. Kamizelka powinna mieć cztery kieszonki, a marynarka jeden, ewentualnie dwa guziki (przy dwóch dolny pozostaje rozpięty).
Garnitur dwurzędowy jest znacznie mniej popularny, ale jak najbardziej na miejscu. Musi być zapięty i bez kamizelki.
Wyznacznikiem dobrze skrojonego garnituru jest dopasowanie marynarki w ramionach. Poza tym marynarka nie powinna marszczyć się na plecach, a jej rękawy powinny być wąskie. To ważne, w końcu podczas ceremonii będziesz stał tyłem do gości.
Jaka jest doskonała długość marynarki? Wyznacza ją kilka parametrów. Poły muszą sięgać do połowy kciuka (gdy ręce spoczywają swobodnie po bokach ciała), tył – zakrywać pośladki. Rękaw ma właściwą długość, gdy mankiet koszuli wystaje spod niego na długość 1 centymetra.
Spodnie w garniturze ślubnym nie mają mankietów. Załamanie materiału powinno występować tylko raz. Jeśli twój garnitur ma kamizelkę, musisz użyć szelek (wystający u dołu kamizelki pasek szpeci całość). Ostatni guzik kamizelki pozostaje niezapięty, tak jak w marynarce.
Jaki materiał na garnitur ślubny?
Gładki, szary, granatowy. Czarny teoretycznie też jest w porządku, ale istnieje duże prawdopodobieństwo, że nie będziesz w nim wyglądał korzystnie w ciągu dnia. A przecież ślub i część wesela odbywają się właśnie za dnia. Zapomnij o połyskującym materiale. Możesz ewentualnie wybrać garnitur z deseniem – drobną jodełkę.
Dodatki z klasą
Sporo od nich zależy. O czym mowa? O butach i butonierce. Jedynymi butami, które nie zaburzą efektu, który daje elegancki garnitur ślubny, są oxfordy. Czyli czarne, sznurowane buty z zamkniętą przyszwą. Jeśli chodzi o butonierkę, to właśnie w niej powinien znaleźć się kwiat, nie w kieszonce na piersi. Kieszonka zarezerwowana jest na poszetkę.