Klasyczny garnitur – mała czarna męskiej szafy

Tak jak w szafie każdej kobiety musi znajdować się mała czarna, tak w garderobie dżentelmena podstawą jest klasyczny i uniwersalny garnitur. Nuda? W żadnym razie – klasyka jest ponadczasowa i opiera się wpływom trendów. Garnitur (najlepiej granatowy) tak jak...

Tak jak w szafie każdej kobiety musi znajdować się mała czarna, tak w garderobie dżentelmena podstawą jest klasyczny i uniwersalny garnitur. Nuda? W żadnym razie – klasyka jest ponadczasowa i opiera się wpływom trendów. Garnitur (najlepiej granatowy) tak jak wspomniana sukienka stanowi bazę, na której za pomocą właściwych dodatków i detali możemy zbudować niemal nieograniczoną liczbę stylizacji. Jakie podstawowe zestawy można stworzyć za pomocą klasycznego garnituru?

Strój biznesowy

Niby oczywistość, ale warto o niej wspomnieć. Dlaczego garnitur pasuje do pracy i na spotkania w sprawach interesów – tego raczej nie trzeba tłumaczyć. Trzeba jednak wiedzieć o tym, że garnitur w kolorze granatowym będzie miał przewagę nad innymi pod tym względem, że synonimami granatu są profesjonalizm oraz zaufanie. To dlatego męska odzież służbowa w firmach to tak często granatowy garnitur. Całości dopełnią tu gładka błękitna lub biała koszula, granatowy krawat z delikatnym, symetrycznym wzorem oraz ciemnobrązowe skórzane dodatki (zegarek na pasku, torba, buty).

Garnitur ślubny

Zbyt zwykły, by wystąpić w nim w tym jednym, jedynym dniu w życiu? Niekoniecznie. Granatowy garnitur może być doskonałym, nieprzekombinowanym strojem. Wystarczy postawić na odpowiednie dodatki, które odpowiednio „podrasują” garnitur i nadadzą mu odświętnego charakteru. Mam na myśli kamizelkę w odpowiednim do garnituru odcieniu, białą (lub ecru) koszulę na spinki, prosty, lecz elegancki krawat lub muchę, białą poszetkę, goździk w butonierce, czarne błyszczące buty.

Wersja codzienna

Tak tak, garnitur jest nie tylko „od okazji”. Świetnie sprawdza się w casualowych zestawach koordynowanych, czyli niestanowiących kompletu. Tu proponuję granatową marynarkę z szarymi spodniami w kratę z materiałów o zbliżonej gramaturze. Dodatkami mogą być brązowe zamszowe buty i pasek, koszula o nieformalnym charakterze, jedwabna poszetka z haftowanego jedwabiu.

Na sportowo

To także możliwe. Po „przerwie” na wersję casualową powracamy do duetu spodnie i marynarka z tego samego zestawu i dołączamy do niego koszulę w dość drobną kartkę lub prążek i kolorze innym niż biały oraz krawat knit (dziergany, wełniany, matowy). Jeśli dołożymy do tego jasnobrązowe skórzane buty, pasek i torbę, stylizacja nada się nawet na casual Friday w pracy.

Oryginalnie

Styl dandysa na bazie najklasyczniejszego z możliwych garniturów? Proszę bardzo! Na jego tle bardzo wdzięcznie będą się bowiem prezentowały wyszukane, kolorowe dodatki, takie jak poszetka, skarpety, krawat, kapelusz czy buty o niestandardowym fasonie. Co powiecie na mocny róż i klamerki na butach?