DOŁĄCZ DO NAS
Artyści to wolne duchy, które nie lubią być krępowane żadnymi nakazami i przepisami. Istnieją jednak dziedziny sztuki, których uprawianie wiąże się ze ściśle określonym zbiorem norm. Wśród zasad obowiązujących w świecie muzyki klasycznej możemy wymienić m.in. obowiązkowy dla solisty uścisk dłoni dyrygenta oraz koncertmistrza, zagranie bisu po trzykrotnym wywołaniu na scenę, czy dla instrumentalistów orkiestry – elegancki ubiór.
Zespoły instrumentalistów zazwyczaj noszą jednolite, szykowne garnitury na miarę oraz garnitury damskie. Bardziej prestiżowe orkiestry inwestują jednak w wyjątkowy i najbardziej elegancki męski strój wieczorowy, czyli frak.
Kto powinien nosić frak?
Dziś, gdy otrzymujemy zaproszenie na ważne uroczystości, rzadko kiedy widzimy dopisek: obowiązuje strój typu white tie. Fraki powoli odchodzą w niepamięć, jednak wciąż możemy obserwować ten niezwykły strój podczas najważniejszych uroczystości państwowych.
Frak to najbardziej formalny strój męski. Jego charakterystyczną częścią jest marynarka (zawsze rozpięta) – o wydłużonych z tyłu, a z przodu ukośnie podciętych połach, dwóch rzędach guzików i wykładanych jedwabiem klapach. Nieodzownym elementem frakowej marynarki jest biała poszetka. Równie znamienne dla tego stroju są biała kamizelka, koszula zapinana na guziki jubilerskie oraz muszka (biała dla gości, czarna dla kelnerów).
Ta krótka charakterystyka pokazała, że fraki ubierane są przez głowy państw, przedstawicieli najwyższych władz, gości eleganckich uroczystości oraz… kelnerów. Ci nie stanowią jednak jedynej grupy zawodowej, której przystoi taki ubiór. Dyrygenci i muzycy najlepszych orkiestr także pokochali fraki.
Tomasz Stańko – nuta awangardy w klasyce
Świat muzyki klasycznej rządzi się swoimi prawami, a jazz – swoimi. Ta niepokorna muzyka lubi łamać wszelkie zasady – harmoniczne, rytmiczne, melodyczne, a także… modowe! Jazzmani na całym świecie słyną z oryginalnego gustu i awangardowej elegancji. W naszym kraju to Tomasz Stańko stał się ikoną stylu. Podziwiany przede wszystkim za kolejne odważne realizacje muzyczne, od lat cieszy nie tylko ucho, ale także oko. Zabawa fasonami, kolorami, fakturami i dodatkami – jego stylizacje zawsze zwracają uwagę!
https://pinterest.com/pin/565694403172546812
Stańko pokazuje, że będąc mężczyzną po 70., wciąż można doskonale wyglądać i poprzez ubiór wyrażać swoją osobowość. Słynny trębacz uwielbia klasyczne marynarki o oryginalnych fakturach. Muzyk słynie także ze swojej słabości do drogich butów. W jednym z wywiadów udzielonych gazecie „Playboy” powiedział, że z ceremonii wręczenia mu Krzyża Komandorskiego Orderu Odrodzenia Polski zapamiętał najbardziej to, że prócz niego, tylko Robert Korzeniowski miał ładne buty…
https://pinterest.com/pin/565694403186074944
Doskonale skrojone marynarki i buty w oryginalnych kolorach skóry to stały element wizerunku Stańki. Dopełniają go zazwyczaj kapelusz i piękne okulary. Z wypowiedzi Stańki wynika, że już od najmłodszych lat dbał o swój wygląd. W jednym z wywiadów dla miesięcznika „Zwierciadło” powiedział: Tak, mam skłonności do luksusu. Do dobrych szewców i butów szytych na miarę. I ekscentrycznych strojów. Zawsze tak było. Pamiętam, jeszcze w ogólniaku był taki koleś. Bikiniarz. Przykrótka marynarka, kolorowe skarpetki. Dążyłem ku temu
Radzimir Dębski – ambasador stylu city glam
https://pinterest.com/pin/457889487090700136
Radzimir Dębski to kompozytor muzyki filmowej i rozrywkowej, dyrygent i producent muzyczny, który zasłynął wygraną w konkursie na remiks piosenki End of Time Beyoncé. Syn Krzesimira Dębskiego odziedziczył po ojcu nie tylko talent muzyczny, ale również zmysł estetyczny. Radzimir został uhonorowany m.in. Oskarem Fashion dla najlepiej ubranego muzyka.
Niezależnie, czy artysta stoi na dyrygenckim podium, czy przechadza się ulicami Warszawy – jego styl jest połączeniem miejskich trendów, ekstrawagancji i elegancji. Świetnie dopasowane marynarki (na koncerty muzyk ubiera modele marynarek bez poduszek z wysoko podkrojoną pachą, które dają absolutną swobodę podczas dyrygowania), spodnie z krokiem typu buggy, koszule (zawsze rozpięte pod szyją) lub kolorowe T-shirty – w polskim świecie show-biznesu nie ma lepiej ubranego mężczyzny!
Łączenie elegancji z modą młodzieżową idealnie odzwierciedla twórczość Dębskiego, w której nierzadko przeplata się hip-hop z muzyką orkiestrową. Kontrasty i zestawienia pozornie niepasujących do siebie elementów Dębski przekuł w swój znak rozpoznawczy. Muzyk wypracował tak unikalny styl, że widząc go, od razu wiemy z kim mamy do czynienia – z artystą niepokornym, perfekcjonistą uwielbiającym najwyższą jakość, dandysem łamiącym granice w modzie i muzyce.