Polo – koszulka z wakacjami i tenisem w tle

Lato, wakacje, słoneczne korty tenisowe i… koszulka polo. Klasyczna moda łączy ten element męskiej garderoby właśnie w ten sposób, ale nie da się ukryć, że dziś polo jest czymś znacznie bardziej uniwersalnym. Jaka jest historia koszulki polo? Jakie są najmodniejsze...

Lato, wakacje, słoneczne korty tenisowe i… koszulka polo. Klasyczna moda łączy ten element męskiej garderoby właśnie w ten sposób, ale nie da się ukryć, że dziś polo jest czymś znacznie bardziej uniwersalnym. Jaka jest historia koszulki polo? Jakie są najmodniejsze stylizacje z jej wykorzystaniem?

Polo – historia wprost z trawiastych kortów Wimbledonu

Można powiedzieć, że polo trafiła na ulice wprost z tenisowego kortu. Polo na szeroką skalę zasłynęła właśnie dzięki tenisistom, ale pierwotnie podczas gry w polo (stąd nazwa!) używali jej brytyjscy żołnierze w Indiach. Było to pod koniec XIX wieku.

Jak tenis i koszulka polo, to oczywiście i Rene Lacoste, słynny tenisista z Francji. Wśród opinii publicznej Lacoste to przede wszystkim ekskluzywna marka odzieży męskiej o sportowym charakterze. Słuszne skojarzenie, bo Rene Lacoste to właśnie założyciel tej firmy. A koszulka polo to pierwszy wielki hit marki! Produkt, który stał się jej symbolem. Na równi z zielonym krokodylem w logo.

Jak to bywa z wielkimi markami, prekursorami i wizjonerami, gdy koszulka polo ujrzała światło dzienne, nie obyło się bez lekkiego skandalu. W 1926 roku, gdy Lacoste po raz pierwszy wystąpił na turnieju w koszulce swojego projektu, wciąż obowiązującym strojem tenisisty była koszula z długim rękawem z bawełny oraz długie spodnie z flaneli. Kiedy jednak pomysł noszenia koszulki z krótkim rękawkiem i kołnierzykiem spodobał się szerszemu gronu tenisistów, Lacoste założył firmę i zajął się produkcją na większą skalę.

Wyznaczniki klasycznej polo – pika, kołnierzyk i biel

Paradoks koszulki polo polega na tym, że dawniej musiała zawalczyć o obecność na kortach, a dziś… mało który tenisista jeszcze ją zakłada! Sam model wprawdzie się pojawia, ale jest to koszulka wykonana z innych niż tradycyjnie materiałów.

No właśnie, materiał. Klasyczne koszulki polo produkuje się z dzianiny bawełnianej o nazwie pika. Ten splot przypomina siatkę i składa się z dwóch warstw. Od wewnątrz polo jest miękka i miła w dotyku, od zewnątrz nieco bardziej szorstka. Pika jest też ciężkim materiałem. Współcześnie polo powszechnie szyje się także ze zwykłej dzianiny.

Kolejnym znakiem rozpoznawczym koszulki polo jest kołnierzyk. Powinien być on wykonany ze sztywniejszej niż reszta koszulki dzianiny. Chodzi o to, by utrzymywał właściwy kształt podczas noszenia. Kołnierzyk w koszulkach Lacoste miał dwa guziczki, ale dziś dopuszczalne są także trzy.

Co do koloru – klasyk od Lacoste był biały. W końcu był to element garderoby stworzony z myślą o tenisistach. Obecnie, jak na pewno każdy z was obserwuje na co dzień, polo przybierają wszelkie możliwe kolory. Aby zakładając polo, zachować klasyczny look, najlepiej wybrać model w kolorze błękitnym lub różowym. Nie trzeba jednak bać się wyrazistych barw – polo nie służy przecież jako odzież zakładana pod klasyczny garnitur.

Jak nosić?

Jeśli chodzi o sposób noszenia, polo możemy zarówno włożyć w spodnie, jak i nosić ją na wierzchu. Wszystko zależy od stylizacji. Polo z marynarką należy wsunąć w środek, polo z chinosami lub szortami można jak najbardziej pozostawić na zewnątrz. Jak zatem widać, typową sportową elegancję koszulki polo da się wyzyskać w strojach zarówno casualowych, jak i tych nieco bardziej eleganckich. Szczególnie polecam letnie zestawy w pastelowych barwach, oparte na szortach, espadrylach i plecaku. Łącząc białą polo z granatowymi spodniami i żeglarskimi butami, stworzymy typowo wakacyjny styl marynarski. Do miasta natomiast dobrze nada się polo w zestawieniu z jasnymi chinosami i parcianym paskiem. Zarówno chinosy, jak i dżinsy uprawniają nas do założenia polo w nieco intensywniejszym kolorze (kobalt, żółty). Jeśli do polo chcesz założyć marynarkę, koniecznie zadbaj o to, by koszulka miała slimowany krój. Wówczas na pewno nie będzie się nieestetycznie marszczyć po włożeniu w spodnie.