Wesele – jak się ubrać, by nie popełnić gafy?

Wkrótce wybierasz się na wesele i nie wiesz, jak się ubrać? To dylemat wielu mężczyzn – zwłaszcza tych, którzy będąc wcześniej na tego typu przyjęciach, zostali przytłoczeni mnogością modowych rozwiązań. Niestety, jak zapewne się domyślacie – większość z nich nie była...

Wkrótce wybierasz się na wesele i nie wiesz, jak się ubrać? To dylemat wielu mężczyzn – zwłaszcza tych, którzy będąc wcześniej na tego typu przyjęciach, zostali przytłoczeni mnogością modowych rozwiązań. Niestety, jak zapewne się domyślacie – większość z nich nie była najbardziej stylowa…

Polskie wesele jak Rzeczypospolita długa i szeroka mieni się wieloma kolorami… kreacji. Wydawałoby się, że moda męska o dosyć ścisłych i sprecyzowanych kanonach nie będzie pretekstem do ich łamania właśnie na tej uroczystości. A jednak. Mężczyźni właśnie na weselu uwielbiają zaskoczyć jaskrawym kolorem koszuli, pstrokacizną krawatu i błyskiem materiału garniturowego. Materiałem, trzeba to zaznaczyć, nie zawsze najlepszej jakości.

Gość weselny – z szacunku dla Pary Młodej

Ślub i wesele to wydarzenia uroczyste, dlatego obowiązują na nich pewne zasady, których łamanie świadczyć będzie o braku naszej ogłady, a nawet braku szacunku dla gospodarzy wydarzenia i pozostałych gości. Nie oznacza to jednak, że mężczyzna, który tego dnia nie ubierze klasycznego garnituru, bezczelnie złamie elegancką konwencję. Szyk i styl w męskiej eleganckiej modzie mają bowiem, wbrew pozorom, wiele odcieni.

Bezpieczne rozwiązanie – garnitur formalny

Klasyczny, jednorzędowy garnitur na dwa guziki to doskonały strój na wesele, który doskonale będzie pasował tak dla mężczyzn młodszych, jak i starszych. Jedni i drudzy będą dobrze prezentować się w garniturach granatowych lub grafitowych uszytych na miarę z wełny czesankowej (niedopuszczony jest poliester…). Kolor czarny lepiej odpuścić sobie w tym dniu, gdyż zarezerwowany jest na wieczorne uroczystości, a większość polskich ślubów zaczyna się w godzinach przed- lub popołudniowych.

Dobrym sposobem, aby urozmaicić nieco stylizację, jest założenie kamizelki w kontrastującym (jednak utrzymanym w eleganckiej tonacji) kolorze.

Odrobina luzu w granicach konwencji

Nie każdy musi lubić tak formalny strój, jakim jest garnitur. Na szczęście istnieje jego mniej formalna odmiana – odróżni go wyraźniejsza struktura materiału lub stylowe, kontrastujące guziki. Zakup nieformalnego garnituru jest wyborem ekonomicznym. Gdy wesele minie, nam zostanie bazowa marynarka i spodnie na mniej formalne okazje.

Styl casualowy – czy wypada?

Oto jest pytanie, czy każdy casualowy strój będzie pasował na wesele? Z pewnością nie. Są jednak takie zestawy, które dobrze wpisują się w charakter wydarzenia, a przy okazji nie męczą zbyt „sztywnym” charakterem. Jednym z pomysłów na bardziej casualowy wygląd jest połączenie granatowej marynarki typu blezer i szarych spodni (lub w odwrotnej konfiguracji). Innym rozwiązaniem jest tzw. zestaw koordynowany, czyli połączenie spodni i marynarki na zasadzie kolorystycznego kontrastu (ciemny-jasny). W klasycznych wersjach będzie to granatowa marynarka i beżowe spodnie (absolutnie nie jeansy!).

Na drugi dzień…