Przegląd materiałowych spodni męskich

Spodnie materiałowe są niezwykle uniwersalnym elementem ubioru. Można z nich tworzyć, zarówno klasyczne, jak i awangardowe stylizacje. Wybierzesz się w nich na luźne spotkanie z przyjaciółmi, a także wykorzystasz jako odzież służbową. W dzisiejszym artykule...

Spodnie materiałowe są niezwykle uniwersalnym elementem ubioru. Można z nich tworzyć, zarówno klasyczne, jak i awangardowe stylizacje. Wybierzesz się w nich na luźne spotkanie z przyjaciółmi, a także wykorzystasz jako odzież służbową. W dzisiejszym artykule przybliżymy charakterystykę niektórych z nich. Zapraszamy do lektury!

Chino – z wojskowych koszar do codziennego stylu

Chinosy są jednymi z najbardziej popularnych spodni, zarówno wśród mężczyzn, jak i kobiet. Swoim fasonem przypominają spodnie garniturowe, jednak ich materiał jest bardziej casualowy. Najczęściej używa się do ich uszycia miękkiej bawełny, choć coraz częściej możemy spotkać także mieszanki lnu oraz bawełny czy sztruksu. Tym, co wyróżnia chinosy, są – dwie skośne kieszenie, dwie kieszenie z tyłu oraz prosta nogawka. Zaszewki i mankiety nadają im formalnego charakteru. Ten rodzaj spodni jest bardzo uniwersalny. Można je łączyć ze sportową marynarką, by wpasować się w styl smart casual lub do T-shirtu jako część codziennego outfitu.

Pierwszymi, którzy nosili chinosy, byli amerykańscy żołnierze, stacjonujący w Indiach. Ten rodzaj spodni był po prostu elementem munduru. Jednak szybko okazało się, że biało-kremowy kolor jest niepraktyczny, a także demaskujący. Nawet najmniejsze zabrudzenie było na nich widoczne. Widoczne zupełnie tak samo jak żołnierze, którzy ponosili klęskę, chcąc zamaskować się w indyjskiej florze. Dlatego też postanowiono zmienić kolor spodni. Z tego, co miano pod ręką, czyli z pomocą kawy i przyprawy curry, zmienili jasną barwę spodni na odcień, który znamy dziś jako „khaki”. I tak na początku były nazywane. Zmianę nomenklatury przyniosły czasy po okresie wojny hiszpańsko-amerykańskiej. Także tam chinosy były podstawowym elementem wojskowej odzieży. A że najczęściej ich produkcja miała miejsce w Chinach, to przyległ do nich skrót od nazwy kraju. Do mainstreamu weszły w latach 70, kiedy to naśladowano mundurki studentów z elitarnych szkół wyższych, jak Yale czy Princeton.

Flanelowe – ciepłe i gustowne

Flanelowe spodnie są doskonałą alternatywą, kiedy nie chcesz ubrać się bardzo formalnie, ale też nie masz ochoty na jeansy. Szarość i melanżowe usposobienie deseniu sprawiają, że są bardzo uniwersalnym elementem kompozycyjnym. Możesz je nosić do marynarki. Szczególnie dobrze wypadają na tle granatu, jak i jasnych, kremowych swetrów.

Flanela jako materiał jest bardzo miękka i ciepła. Dlatego podczas przymrozków zapewni Ci odpowiedni komfort i ustrzeże przed zimnem. Flanela jest produkowana głównie z wełny (wełna owcza, kaszmir, a nawet kamel), a także z bawełny. O tym, czy możemy dany materiał nazwać flanelą, decyduje metoda produkcji. Aby uzyskać flanelę wełna bądź też bawełna, musi zostać poddana dwóm procesom – drapania i czesania. Podczas drapania powstaje nić, która jest włochata, filcowana oraz matowa. Dzięki czesaniu przędza nie jest aż tak włochata, za to mocna i lekka.

Uniwersalne sztruksy

Sztruks to materiał, który wrócił do łask już jakiś czas temu. Oprócz jego praktycznych właściwości jak miękkość czy zapewnienie ciepła nawet podczas srogich zim podkreśla się jego właściwości wizualne. Ta trójwymiarowa faktura, dająca wrażenie szlachetnego matu świetnie sprawdza się w połączeniu z blezerem oraz tweedową marynarką. Należy pamiętać, by wybierać modele sztruksów, które nie posiadają szerokich nogawek. Jeśli chodzi o ich długość, to powinny zbierać się lekko na butach sportowych lub brogsach.