Triada brytyjskiego szyku – Cumberbatch, Hiddleston, Firth

Wielka Brytania słynie z kapryśnej pogody, popołudniowej herbaty, uwielbienia jej mieszkańców do królowej, piętrowych czerwonych autobusów i wybijającego godziny Big Bena. Do tego repertuaru można dodać jeszcze jedną rzecz – Wielka Brytania słynie z nienagannie...

Wielka Brytania słynie z kapryśnej pogody, popołudniowej herbaty, uwielbienia jej mieszkańców do królowej, piętrowych czerwonych autobusów i wybijającego godziny Big Bena. Do tego repertuaru można dodać jeszcze jedną rzecz – Wielka Brytania słynie z nienagannie ubranych aktorów. Bohaterami dzisiejszego artykułu będą Benedict Cumberbatch, Tom Hiddleston oraz Colin Firth.

Benedict Cumberbatch

Mogliśmy zobaczyć go jako doktora Strange’a, który z aroganckiego neurochirurga przemienia się w zdyscyplinowanego czarodzieja, walczącego z siłami ciemności. Widzieliśmy go jako mistrza dedukcji w serialowej produkcji BBC Sherlock. Jako Alan Turing – brytyjski ojciec sztucznej inteligencji – zachwycał wszystkich swoim warsztatem aktorskim. Lista jego świetnych wystąpień, zarówno na szklanym ekranie, jak i na deskach teatru jest długa i obfituje w liczne nagrody. Znany Brytyjczyk uchodzi nie tylko za gwiazdę filmową wielkiego formatu, ale także za ikonę stylu.

Benedict Cumberbatch jest rozpoznawalny z garniturów skrojonych na miarę. To w nich możemy go oglądać na rozdaniach nagród, wielkich galach czy imprezach charytatywnych. W zależności od stopnia oficjalności rautu możemy go zobaczyć w strojach od white tie z frakiem i białą muchą po luźniejszy black tie optional – ze smokingiem lub garniturem oraz muchą bądź krawatem.

Aktor również na co dzień rzadko rozstaje się z marynarką. Jednak towarzyszą jej wtedy zdecydowanie mniej oficjalne części garderoby jak jeansy, koszulki, materiałowe spodnie, cienkie swetry, koszulki polo a w chłodniejsze dni – tweedowe płaszcze do kolan, wiatrówki czy kurtki w stylu militarnym.

Głowę serialowego Sherlocka nie tylko na planie zdjęciowym zdobią nakrycia głowy. Po pracy aktor zamienia myśliwski deerstalker na kapelusze z rondem, fedory czy driving cap.

Tom Hiddleston

Postać mrocznego Lokiego z filmów bazujących na komiksach Marvela, takich jak Thor czy Avengers przyniosły mu niebotyczną sławę. Miliony fanów na całym świecie czekają na kolejne filmy z jego udziałem. Oprócz kolejnych fabularnych ekranizacji doceniane są także modowe wystąpienia Toma Hiddleston’a. Jego styl uchodzi za bardzo wysublimowany oraz stonowany. Aktor najczęściej nie wychodzi poza granat i odmiany szarości.

Jeśli chodzi o garnitury, w których aktor pojawia się na galach i premierach, to są one najczęściej trzyczęściowe i szyte na miarę. Tom Hiddleston przechadza się po salonach w jednorzędowej marynarce zapiętej na dwa guziki z ostrymi bądź otwartymi klapami oraz kamizelką. Cały outfit jest często wzbogacony niebagatelnym krawatem. W czasie naprawdę oficjalnych przyjęć zakłada muchę.

Po godzinach można spotkać aktora w dopasowanych jeansach, białej koszulce i skórzanej kurtce.

Colin Firth

Swoimi rolami pokazuje, że żadne aktorskie wcielenie mu niestraszne. Mogliśmy oglądać go jako pochmurnego pana Darcy’ego w Dumie i uprzedzeniu, profesora uniwersyteckiego naznaczonego ogromną stratą w Single Man, ekscentrycznego Harry’ego w musicalu Mamma Mia czy jako konkurenta do serca Bridget Jones. Oprócz zdecydowanego zachwytu nad jego aktorskimi kreacjami docenia się także jego modowe stylizacje, które wzorem brytyjskiego szyku są pełne elegancji i wyrafinowanego gustu.

Oficjalne kreacje Colina Firth’a można nazwać kwintesencją klasyki. Zobaczymy go najczęściej w białej koszuli, w taliowanej jednorzędowej marynarce oraz krawacie. Podczas bardziej oficjalnych gal aktor skłania się w stronę black tie.

W wolnym czasie Firth zazwyczaj pokazuje się w lekkim swetrze, na którego narzuca kamizelkę. By dopełnić ubioru w stylu smart casual, sięga po sztruksowe spodnie lub jeansy. Często można go spotkać, kiedy sunie ulicami miasta w klasycznym zestawieniu – ciemny sweter plus jasna koszula. Kiedy panuje aura brytyjskiego chłodu, aktor wybiera tweedowe płaszcze do kolan lub pikowane kurtki.